"Ajakirjanik Gareth Cook: Mida tahaksite, et ühiskond teaks skisofreeniast?
Elyn Saks: Mõtlen, et skisofreenia kohta on palju müüte. Kõige rohkem tahaksin, et ühiskond teaks: olemuselt oleme me samasugused nagu teie - me tahame, nagu ütles Sigmund Freud, "armastada ja töötada". On müüdid selle kohta, et me ei suuda armastada ja töötada, kuid need on ainult müüdid. Vaimse tervise professionaalid peavad kohemaid lakkama rääkimast patsientidele, et neil tuleb järsult madaldada oma ootusi. Vastavate ressursside ja vastava hoolitsuse (care) puhul suudavad need inimesed oma potentsiaali ellu viia. On olemas ka müüt, et skisofreeniahaiged on ohtlikumad kui elanikkond tervikuna. Tegelikult peaksid inimesed pigem rohkem kartma narkomaane, kelle diagnoos on rohkem seotud vägivallaga kui vaimuhaigused. "
Originaaltekst inglise keeles:
"What do you wish the public knew about schizophrenia?
Elyn Saks: I think there are a lot of myths about schizophrenia. What I most wish the public knew is that, at bottom, we are really just like you: we want, in the words of Sigmund Freud, “to love and to work.” There are myths out there that we can’t do this, but they are just that: myths. Mental health professionals should stop immediately telling patient to drastically lower their expectations. With proper resources and proper care, people can live up to their potential. Finally, it is a myth that people with schizophrenia are more dangerous than the general public. The people really to fear are substance abusers, a diagnosis far more highly correlated with violence than mental illness."
Diary of a High-Functioning Person with Schizophrenia. Legal scholar Elyn Saks talks about her struggles with, and surprising triumphs over, mental illness. "Scientific American", 29. dets 2009
http://www.scientificamerican.com/article/diary-of-a-high-function/
Vene keeles:
"Что вы хотели бы, чтобы общественность знала о шизофрении?
Элин Сакс: Я думаю, что существует много мифов о шизофрении. Что я больше всего хотела бы, чтобы общественность знала: что, по сути, мы такие же как и вы: мы хотим, по словам Зигмунда Фрейда, «любить и работать». Есть мифы о том, что мы не можем этого делать, но они всего лишь мифы. Профессионалы в области психического здоровья должны немедленно прекратить говорить пациенту о том, что они должны решительно снизить свои ожидания. При надлежащих ресурсах и надлежащей заботе (care) люди могут соответствовать своему потенциалу. Наконец, миф о том, что люди с шизофренией более опасны, чем население в целом. Людям в действительности надо бояться (скорее) наркоманов, диагноз гораздо более отдаленно связан с насилием при психическом заболевании."
Дневник высоко функционирующего человека с шизофренией. Ученый-юрист рассказывает о своей борьбе, и об удивительных победах, над психическим заболеванием. 29 декабря 2009 г
http://schizonet.ru/forum/viewtopic.php?f=26&t=3119
Eelnenud tsitaat ja järgbnev tekst on Skiso Prääniku lühendatud vabatõlge venekeelse foorumi "Skisofreenia ja mina" põhjal (ei ole sobv ametliku tõlkena kasutamiseks):
Ajakirjanik (AK): Kas te võiksite kirjeldada oma esimest skisofreeniakogemust? Olete kuskil öelnud, et olite tollal 8-aastane.
Elyn Saks (ES): Ma ei arva, et mulle oleks pandud laste skisofreenia diagnoos, kuid võimalik, et olid mõned kaudsed tunnused. Näiteks oli mul aeg-ajalt tunne, et mu mõistus laguneb: puudus kese asjade vastuvõtuks, nende ühendamiseks ja nende mõtestamiseks. Seetõttu panin ka oma raamatu pealkirjaks "Keskus ei suuda kinni hoida" (“The Center Cannot Hold”).
Esimene psühhoosiepisood oli mul umbes 16aastasena, kui läksin ootamatult keset päeva koolist koju. Majad tundusid mulle kummalistena; nad saatsid mulle sõnumeid, et olen eriti halb. Kuuldus karjeid ja sosinat. Kolledžis õppimise ajal ilmnesid niisugused märgid, kuid "ametlikku" läbipõlemist (breakdown) ei olnud mul enne kraadiõpet Oxfordis.
AK: Kas võite kirjeldada oma subjektiivset kogemust, et inimesed teaksid, mis toimub skisofreeniahaigega?
ES: Minu meelest on see hirmusegane reipus. Teil on tohutu hirm ja segadus, näete ja tajute koledaid nägemusi ja mõtteid. Tõusete voodist täiesti hirmununa nagu pärast košmaari. Aga unekošmaarist saate ärgates väljuda, kuid psühhoosiga ei ole nii, et avate silmad ja see kaob.
See on tõesti väga subjektiivne. Objektiivseks võib pidada sonimist (olin irratsionaalselt veendunud, et olen oma mõtetega tapnud tuhandeid inimesi), harva hallutsinatsiooni (seinal nägin tohutut ämblikku) ja sassis mõtlemist (nn vabad assotsiatsioonid). Neid nimetatakse sksisofreenia positiivseteks tunnusteks. Esimestel Oxfordi-aastatel ilmnesid ka negatiivsed tunnused: apaatia, võõrandumine, võimetus tööd teha või sõbrustada.
AK: Kas need ilmingud on teil iga päev või iga nädal ja millised need on?
ES: Spektri ühes otsas on mul üleminevad hullumeelsed mõtted (näiteks, et tapsin inimese), mida võin kohe määratleda oma haiguse, aga mitte tegelikkuse ilminguks. Edasi võib mul olla kolm-neli päeva hullumeelseid mõtteid, millest ma ei saa lahti. Spektri lõpus on põgenemine kuhugi nurka, värisedes ja ulgudes. Üleminevaid psühhootilisi mõtteid võib mul olla mitu korda päevas. Mitmepäevased episoodid on harilikult seotud stressiga ja neid esineb kolm neli korda aastas. Nurkapõgenemist pole mul juba palju aastaid ette tulnud.
Edasi räägib ES sellest, et esimesel kahel Oxfordi-aastal ja tõsisemate episoodide perioodil ei ole ta olnud suuteline töötama. Muidu aga on töö tema jaoks asi, millest ta loobub viimases järjekorras. Vaimse aktiivsuse alalhoidmine on heaoluks tähtis. Töö aitab tal olla stabiilsem ja ta on märganud, et õhtuti, kui tööd pole (pole sellise struktuuriga akadeemilist tegevust nagu päeval), on tal raskem keskenduda. Töötades jäävad sümptomid tahaplaanile ja ei muutu häirivateks. ES-i akadeemilise töö juures kutsub temas mõningat stressi esile vajadus õpetada. Reisid seoses loengutega ja ettekanded on rasked ja nende järel on ta õhtuti mitu tundi "endast väljas", seetõttu ei võta ta kuigi meelsasti vastu esinemiskutseid. Mõtelda ja kirjutada aga meeldib talle väga.
Vastates küsimusele sunniviisilisest ravist ütleb ES, et kõige raskemad on talle olnud füüsilised piirangud, pidev jälgimine haiglas, privaatsuse puudumine, sest personal viibis isegi tema jutuajamiste juures vanematega. Niisugune tahtevastane tegevus on tekitanud temas tahtmatuse pöörduda haiglaravile, kuid tal on vedanud, sest tema praegused psühhiaatrid on valmis riskima ja katsetama tema raviga iseseisvalt, väljaspool haiglat.
Igapäevatööks on ES-i jaoks lisaks teadustööle ka vaimuhaigete õiguste kaitse. samuti osaleb ta koos teiste skisofreeniahaigetega mitme ülikooli psühhiaatriaalastes katsetes. (Siinkohal jätan ma oma referatiivsest tõlkest palju välja, kes soovib, võib pöörduda algallikate poole.)
AK: Kuidas reageerisite oma diagnoosile ja kuidas on teie vaated sellest ajast muutunud?
ES: Kui seda kuulsin, tundsin tühjust. Mul oli tunne, et mind on kutsutud süngesse ja haigesse ellu. Mulle öeldi ka, et ma pole suuteline elama ja töötama iseseisvalt. Kuid nii ei läinud. Lisaks väga heale tööle on mul suurepärane mees ja head sõbrad.
Huvitav on aga, et mu elu muutus palju paremaks sellest ajast peale, kui ma enam ei võidelnud oma diagnoosiga ega keeldunud arstimitest. Niisugused võitluskatsed kukkusid haledasti läbi. Niipea kui ma nõustusin oma haigusega ja vajadusega seda ravida ning võtta ravimeid, muutus mu elu palju paremaks. Minu haigus oli tõepoolest õnnetu juhus, aga mitte mu olemus.
Foto: ted.com, 2012.
Vt ka http://skiso-praanik.blogspot.com/search/label/Elyn%20Saks
No comments:
Post a Comment
Kommentaarid on oodatud, kuid ma ei luba, et kõigile vastan.